Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Jasnogórskie Spotkania „Anonimowych Alkoholików”


22 Jasnogórskie Spotkania „Anonimowych Alkoholików”
Termin: W sobotę, 5 czerwca 2010 na Jasnej Górze.
Hasło: 'Z pokorą i nadzieją tworzymy jedność'

Program:
sobota, 5 czerwca
14.00 - Otwarcie XXII Jasnogórskich spotkań AA w Kaplicy Matki Bożej
15.30 - Droga Krzyżowa (zbiórka na placu przed Szczytem Jasnogórskim)
21.00 - Apel Jasnogórski
20.30-21.45 - Koncert Zespołu V0X EREMI WSD Ojców Paulinów z Krakowa - Skałki
21.45-23.00 - Msza św. na placu przed Szczytem Jasnogórskim celebrowana przez bpa Antoniego Długosza
15.00-18.00 - Prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA w Kaplicy św. Józefa - Hale Jasnogórskie
18.00-5.00 - Miting otwarty AA w Kaplicy św. Józefa - Hale Jasnogórskie
18.00-5.00 - Miting otwarty Al-Anon w Sali Papieskiej
18.00-5.00 - Miting otwarty DDA w Sali o. Kordeckiego
18.00-21.00 - Miting zamknięty Al-Ateen w Kaplicy Różańcowej
16.00-20.00 - Miting otwarty Anonimowych Żarłoków

niedziela, 6 czerwca
14.00 - Zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej

Do pobrania
źródło: Jasna góra


Rozmawiam o tym zagadnieniu i natykam się na niezrozumienie. W jaki sposób się ono objawia. Raz jest to minimalizacja problemu, że to dotyczy "tylko" nazwy - więc wyjaśniam, że nie tylko:

Organizatorem jest ojciec Paulin Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom "Jest nadzieja" O. Ryszard Bortkiewicz OSPPE ul. Św. Barbary 51, 42-212 Częstochowa, tel. 034/3671308, kom. 0609 107 841 (za http://www.duszp.trzezwosci.plock.opoka.org.pl/aktual.htm ), który nie ma z AA nic wspólnego, a współorganizatorem jest grupa z Częstochowy, która nie jest w strukturach AA.
Na stronie Biura Informacyjnego Jasnej Góry pojawiają się zdjęcia i filmy alkoholików:
- http://www.jasnagora.com/galZdjecMiniNews.php?ID=3874&idz=0
- http://www.jasnagora.com/wydarzenieDuze.php?ID=3874
Dodam, aby nie pozostawić wątpliwości, że aby spotkanie miało charakter AA powinno szanować Tradycje AA, a takie spełnia tam jedynie miting. Jednak wolno nazywać się tak jak każdy chce, bo nazwa nie jest zastrzeżona. Smutne, że organizatorzy widzą jedynie zadowolonych alkoholików i najlepiej modlących się.
Właściwie nie jest to sprawa mojego sumienia, jednak uważam za swój obowiązek powiedzieć, co myślę, a nie jestem w swoim poglądzie odosobniony.

Ktoś powiedział, że to się nazywa spotkanie trzeźwościowe, co jest już jawną manipulacją:
cytuje za http://www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=5675
22. Jasnogórskie Spotkania "Anonimowych Alkoholików" odbędzie się w sobotę, 5 czerwca na Jasnej Górze.
Hasło: 'Z pokorą i nadzieją tworzymy jedność'

WRÓĆ WSTECZ MYŚLAMI:
Spróbuj wczuć się w osobę, która wciąż jeszcze cierpi, bo to przecież ona jest tu najważniejsza. Chodzi też o szczególny rodzaj takich osób - tych którzy się wahają. Sądzę, że nie wolno mi obnosić się ze swoja zadowoloną z siebie wiarą i manifestacją siły. Takie mam przeczucie, że wiązanie AA z nawet najbardziej symboliczną Jasną Górą nie posłuży dobru tego wciąż jeszcze cierpiącego. Czy mam być egocentrykiem zapatrzonym we własne samozadowolenie i tworzyć towarzystwo wzajemnej adoracji?

Wyobraź sobie, że w Częstochowie niosą krzyż na drodze krzyżowej.
Obok stoi alkoholik i jest świadkiem tego wydarzenia - załóżmy jest trzeźwy, ale po rozwodzie, nie chodzący do Kościoła. Może by poszedł nawet na AA, ale co on może myśleć? Czy Ty ułatwisz mu zadanie świadcząc jako aowiec uczestniczący w tym przedsięwzięciu?

autorem tekstu jest yoytek

Hotele Częstochowa
Lapetdodajdo.com

9 komentarzy:

 1. wysyłajmy SMSy na nr tel.609 107 841 Ojca Organizatora z protestami przeciw używaniu nazwy AA w dziele nie mającym nic wspólnego z AA !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możecie protestować - macie do tego prawo. Ale po co? AA to nie tylko Anonimowi Alkoholicy. Po drugie w Urzędach używają nazwy AA - wiem, ponieważ byłem kiedyś, powiedzieli, że w pismach muszą używać tych nazw. Ojciec organizator, jak nie ma co robić, to wiele jest do zrobienia przy plebani. Pozdrawiam Jerzy.

   Usuń
 2. Moim zdaniem...program 12 -u kroków oparty jest na Bogu i to jest wyrażnie napisane w "krokach". Nikt nie zaprzeczy że te słowo się pojawia..Uważam że Bóg przeszkadza tym co chcą żyć "swoim" życiem ,a pojęcie grzechu jest im obce.Nie muszą się Oni "męczyć" z żoną czy mężem bo mając prawo do "normalnego życia".Może są trzeźwi fizycznie ale umysłowo są mocno pijani.Mam tylko pytanie ...Czy wyznali sobie ,Bogu i drugiemu człowiekowi istotę swoich błędów? a może tylko sobie? i wszystko co jest nie po Ich myśli to drażni ....chyba czas zacząć trzeżwieć panie "Yoytek" Mnie nie przeszkadzają przyjaciele innych wyznań (a mam takich) czy też niewierzący. krzysztof alkoholik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kroków i tradycji jest razem 24 - wszystkie się uzupełniają.
   "Postanowiliśmy powierzyć naszą wole i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek go pojmujemy".
   "Grupa AA nigdy nie powinna użyczać poparcia, ani wsparcia finansowego, ani też użyczać nazwy AA żadnym pokrewnym ośrodkom, ani jakimkolwiek innym inicjatywom spoza Wspólnoty, ażeby problemy finansowe i majątkowe czy sprawy ambicjonalne nie odrywały nas od głównego celu".
   Zaczym zaczniecie pisać pomyślcie.Jerzy.

   Usuń
  2. Panie" anonimowy Jerzy" Boga-jakkolwiek Go pojmujemy......

   Preambuła AA;
   ....Anonimowi Alkoholicy są Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.


   Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.

   Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

   Copyright © "AA Grapevine", Inc.
   przedrukowano za zgodą

   Tak więc Wspólnota mówi o Bogu,ale NIE JEST ZWIĄZANA zŻADNĄ RELIGIĄ I KOŚCIOŁEM!...............matołku

   Usuń
 3. "Czy mam być egocentrykiem zapatrzonym we własne samozadowolenie i tworzyć towarzystwo wzajemnej adoracji? "

  ;-)) Przecież to jest 80% mitingów na których byłem a chodzę na grupy AA od 5 lat.
  (Chodzę dla tych pozostałych 20%)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Krzysztofa alkoholika.Bóg miły Panie JAKKOLWIEK GO POJMUJEMY!!! nie Jezus Chrystus i Maryja.A tak w ogóle to pracownicy Kościoła Katolickiego idą na łatwiznę,CIERPIĄCEMU nie potrafią pomóc,a jak klient przestaje pić dzięki terapii lub AA to zaraz łapy po niego wyciągają ................
  Acha jeszcze jedno Pan Grzegorz z grupy miejscowej od 22 lat zbiera "kapelusz" do worka i co z naszymi Aowskimi pieniędzmi się dzieje??...ano dzielą się z Panem zakonnikiem :(.

  OdpowiedzUsuń
 5. A i owszem panie Anonimowy, Bóg jak go pojmuję, a ja go pojmuję jako Jezus. I kij ci do tego. A Grzegorz musi opłacić salkę, i inne rzeczy. Jak ci się nie podoba, to nie bierz w tym udziału. A ja pytam kiedy przestaniemy płacić za mitingi na zlotach, na których swoje dupska płaszczą ci z kasą, kiedy będą mogli uczestniczyć za darmo miejscowi podczas tych zlotów. Czy to po aowsku, mnie wpuszczono na pierwszy miting bez kasy. Nikt nie pytał się czy mam pieniądze!

  OdpowiedzUsuń
 6. HEJ ludki!
  Program AA jest programem DUCHOWYM nie RELIGIJNYM.
  Mówi o Bogu a nie o doktrynach kościelnych!
  **********************
  Jak chcesz chodzić do kościoła-chodź,praktykuj i przestrzegaj zasad.
  Jak chcesz chodzić do AA-chodź,praktykuj i przestrzegaj zasad.
  Możesz chodzić i tu i tam na przemian,ale na Boga! nie łącz tych dwóch różnych rzeczy.
  Tyle w temacie.
  Pogody Ducha

  Krzysio,trzeźwy alkoholik :)

  OdpowiedzUsuń