Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Wątroba zbudowana na nowo


Są szanse na przełom w transplantologii. Lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie wykorzystali do pozyskania tkanki do przeszczepu wątroby procedurę, którą do tej pory testowano tylko w przypadku innych organów. Ich metoda, opisana na łamach czasopisma "Nature Medicine", okazała się sukcesem w przypadku szczurów, ale są poważne nadzieje, że mogłaby pomóc także ludziom.

Procedura jest dość zaskakująca. Najpierw wątrobę szczura delikatnie oczyszczono przy pomocy detergentów z komórek oryginalnej tkanki, pozostawało samo kolagenowe "rusztowanie" plus kanaliki, naczynia krwionośne i przewody żółciowe. Następnie w tak przygotowany materiał wszczepiano komórki wątroby biorcy i przez dwa tygodnie namnażano je w warunkach laboratoryjnych tak, by utworzyły całkowicie nowy organ. Tak przygotowane wątroby były przeszczepiane genetycznie identycznym zwierzętom i funkcjonowały u nich przez osiem godzin zupełnie normalnie.
Oczywiście do wykorzystania tej metody u ludzi jeszcze daleka droga, ale jeśli okaże się to możliwe, są poważne szanse hodowli własnych komórek na takim "szkielecie" wątroby pochodzącym od ludzkiego dawcy albo nawet od świni i w ten sposób ograniczenia ryzyka odrzucenia przeszczepu. Można będzie także wykorzystać organy, które z różnych przyczyn okażą się zniszczone i nieprzydatne do przeszczepu, po wypreparowaniu z nich kolagenowego "rusztowania" będzie można próbować zbudowac na nich nową wątrobę, dopasowaną do potrzeb biorcy.

RMF24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz