Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

75 lat ruchu AA


Historia spotkań AA na świecie sięga 1935 roku. 10 czerwca 1935 roku w stanie Ohio w USA dwaj alkoholicy: makler giełdowy Bill W. i chirurg dr Bob S. odbyli ze sobą kilka rozmów na temat swojego uzależnienia. Ku własnemu zdziwieniu zauważyli, że w ten sposób pomagają sobie i zachowują abstynencję. Wkrótce powiększyli grono osób, z którymi prowadzili rozmowy. Swoje obserwacje spisali w 1939 roku w książce "Anonimowi Alkoholicy".

"Substancja nie jest problemem, problemem jest osoba".

Działalność ruchu jest skuteczna m.in. dlatego, że jest on "wspólnotą odczuć i zachowań", pozwala zmienić swój styl życia, umożliwia kontakty z osobami już niepijącymi i uczy nie działać pod wpływem emocji.

Swoje korzenie organizacyjne ruch miał w Grupach Oksfordzkich.

Problemem alkoholików nie jest to, by przestać pić. Każdy z nich przestawał pić dziesiątki razy. Problemem jest, by nie zaczął ponownie, kiedy już raz przestał. Alkoholizm jest nieskuteczną formą samoleczenia, mimo że pozornie pozwala lepiej się poczuć i nawiązać więzi. Dlatego osoby leczące się z alkoholizmu korzystają z programu 12 kroków, który jest najważniejszym narzędziem w leczeniu.

W AA ludzie wybaczają sobie dawne krzywdy.

Przejście tych 12 kroków na początku osobom pijącym wydaje się bardzo trudne. Wymaga bowiem przypomnienia sobie konkretnych faktów z własnej przeszłości, rozpoznania cech charakteru i pracę nad nimi.

Alkoholizm jest chorobą demokratyczną...........
dopada wielkich .......
i małych.

San Antonio „Wizja Dla Ciebie” 75 Lat Wspólnoty Anonimowych ...pdfBrak komentarzy:

Prześlij komentarz