Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Rodzice a kłopoty alkoholowe nastolatków


Poznasz rodzica po tym, jak... pije jego dziecko. Zaskakujące wyniki badań naukowców z Brigham Young University w stanie Utah pokazują, że rodzice mają niewielki wpływ na to, czy ich nastoletnie dzieci sięgną po kieliszek. Styl wychowania decyduje jednak o tym, czy będą się upijać. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Okazuje się, że najbardziej odporne na pokusę przedawkowania alkoholu są nastolatki, których rodzice w ich wychowaniu łączą stanowcze wymagania z dużą dawką ciepła. Badania prowadzone na 5 tysiącach osób w wieku od 12 do 19 lat wykazały, że rodzice oczekujący precyzyjnych informacji z kim i gdzie ich dzieci spędzają czas, ale równocześnie okazujący im wiele zaufania i wsparcia, najskuteczniej przeciwdziałają kłopotom z alkoholem. Nastolatki pochodzące z domów o silnej, opresyjnej dyscyplinie, albo nadmiernie pobłażliwych mają tych kłopotów znacznie więcej.
Co ciekawe, mechanizm ten polega między innymi na doborze znajomych, nastolatki wychowane przez rodziców umiejętnie dozujacych wymagania i pieszczoty, mają wśród swoich znajomych znacznie większą liczbę niepijących.

źródło: RMF24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz