Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Polskie problemy z alkoholem


Alkoholizm w rodzinie wiedzie do wielu problemów, patologii oraz typowych kłopotów z komunikowaniem się i postrzeganiem świata rzeczywistego w sposób normalny, dlatego osoba uzależniona od alkoholu oraz cała jej rodzina powinna podjąć się leczeniu, albo w poradni AA, albo w innej organizacji zajmującej się tego typu problemami o podłożu psychologicznym.
Wedle prawa osoby uzależnione i szkodzące swojej rodzinie, często pozostają bezkarne, co odbija się bezpośrednio na zdrowiu całej rodziny, państwo zaś nie wiele robi aby cała tą sytuację usprawnić. Toteż problem alkoholizmu w kraju, a nawet na świecie pogłębia się i doprowadza do nowych uzależnień alkoholowych wielu osób w społeczeństwie.

Niestety problem nałogu alkoholowego w naszym kraju występuje dość powszechnie, a odtruwanie alkoholowe obecnie, według istniejących przepisów odbywa się wyłącznie za zgodą chorego, co bywa tragiczne nie tylko dla niego samego, ale przede wszystkim dla całej rodziny. Z drugiej strony należy jasno stwierdzić iż uzależnienie alkoholowe dotyczy nie tylko samego alkoholika, lecz całej rodziny i otaczającego go społeczeństwa, a przeważnie to rodzina najbardziej cierpi i odnosi uszczerbki na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, zaś sam alkoholik nie chcąc się leczyć, po pierwsze nie widzi żadnego problemu, po drugie z całej sytuacji wychodzi obronną ręką.

Na nieszczęście dość nagminnym i częstym kłopotem w rodzinie jest nałóg alkoholowy. Objawy alkoholizmu nie są odczuwalne od samego początku, często rozpoczyna się od niewinnego piwa wypijanego co wieczór. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet parę lat, kiedy niespodziewanie okazuje się że dawka alkoholu dla osoby uzależniającej się jest za mała i sięga ona po większe ilości oraz zdecydowanie mocniejszy trunek.

Kiedy ktoś z rodziny dojrzy problem, powinien kwestię tę zgłosić w właściwej instytucji, jak również samą osobę namówić najpierw na rozmowę ze specjalistą, potem na sukcesywne i skuteczne leczenie. Niestety tego typu problem na ogół jest w ogóle nie dostrzegany, a objawia się w świetle dziennym dopiero, gdy osoba zaczyna systematycznie i notorycznie upijać się, co oddziałuje z jednej strony niekorzystnie na jej zdrowie, z drugiej zaś zaczyna rujnować całą rodzinę od środka.
Osoba uzależniona alkoholem może objawiać różne efekty ujemne dla rodziny. Może znęcać się nad małżonkiem, czy tez całą rodziną fizycznie bądź mentalnie i nie wiadomo który rodzaj znęcania się jest gorszy.

źródło: Tanie kanarki - Blog

dodajdo.com

2 komentarze:

  1. odwiedz moj blog effciunka.blog.interia.pl
    moze zdolasz pomoc...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bliska mi osoba była uzależniona. Wraz z nią cierpiała cała rodzina. W końcu, po długiem czasie zrozumiała, że bez odwyku źle się to dla niej skończy. Poszła na terapie odwykowa, kilka tygodni była w Ściejowicach w Ośrodku Wiosenna. Zamknięta, aż zrozumie, że to ją wyniszcza. Udało się.

    OdpowiedzUsuń