Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Daj szansę szczęściu bez alkoholu


Sierpień miesiącem abstynencji

Kryzysy małżeństwa, rozwody, tragedia dzieci, pobicia, przestępstwa, wypadki samochodowe, zatracanie godności ludzkiej i uzależnienia - to smutne żniwo nadużywania alkoholu. Na niezwykle groźne konsekwencje duchowe, zdrowotne i psychiczne braku trzeźwości zwraca uwagę Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, apelując do Polaków o abstynencję w sierpniu. - Pokażmy, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu - wzywa stojący na czele tego gremium ks. bp Tadeusz Bronakowski z Łomży.

Nadużywanie alkoholu to druga przyczyna przedwczesnej śmierci w Europie, zaś 40 proc. osób leczonych w polskich szpitalach psychiatrycznych przebywa tam z powodu następstw uzależnienia od alkoholu. Już tylko te przykłady ukazują zło, jakie powoduje picie napojów procentowych. Inne zapewne mógłby wskazać każdy z nas, bo skutków pijaństwa nie sposób nie zauważyć choćby na ulicach, przed sklepami monopolowymi czy przy okazji różnych imprez.
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" zwraca uwagę, że w ogóle nadużywanie czegokolwiek jest problemem, ponieważ wiąże się z brakiem kontroli nad własnym życiem. To postępowanie przeciwko cnocie umiaru, która jest niezbędna w życiu każdego człowieka. - Nadużywanie wolności przeradza się w samowolę - zaznacza ks. bp Tadeusz Bronakowski i dodaje, że trzeźwość jest obowiązkiem każdego człowieka w każdym miejscu i czasie. - Abstynencja zaś jest dobrowolnym darem, który możemy ofiarować Bogu, drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Dzisiaj jest ona szczególnie potrzebna jako reakcja na stale powiększającą się liczbę uzależnionych (już ponad milion Polaków) oraz pijących szkodliwie i ryzykownie (4 mln Polaków). Trudno dziś oszacować straty moralne i duchowe, cierpienie krzywdzonych dzieci. Ta druga grupa jest źródłem największych strat w wymiarze społeczno-ekonomicznym - podkreśla ksiądz biskup.

Potrzebne są środowiska trzeźwościowe
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje do rodziców oraz do rządzących, by tworzyli środowiska trzeźwościowe. Każdy abstynent jest bowiem jaśniejącym znakiem dla wielu osób. Jego przykład wyraźnie pokazuje, że można żyć bez alkoholu, że można przełamać towarzyski i społeczny przymus picia. Wiele osób upija się, bo w ich środowisku brakuje właśnie dobrowolnych abstynentów, którzy pokazują inną drogę, którzy są wsparciem dla odmawiających picia.
- Kościół prosi wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Abstynencję możemy ofiarować Bogu jako wynagrodzenie za grzech pijaństwa. Jest ona także znakiem troski o zbawienie tych, którzy nadużywają alkoholu lub są zagrożeni uzależnieniem. Możemy ją ofiarować drugiemu człowiekowi w trosce o jego godność. To niezawodny lek na uzależnienie oraz bezcenne wsparcie trzeźwiejących. To wartościowy przykład wychowawczy dla najmłodszych oraz umocnienie tych, którzy zachowują umiar - wyjaśnia ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Abstynencję możemy także ofiarować naszej Ojczyźnie. Pamiętając o bohaterach polskiej niepodległości i wolności, mamy okazję podjąć osobistą walkę z tym, co niszczy i osłabia Naród - dodaje.

To sprawa narodowa
Polska, niestety, należy do państw, w których problemy alkoholowe są jednymi z najpoważniejszych. - Chociaż nie pijemy najwięcej w Europie, to jednak pijemy w sposób bardzo niszczący, szkodliwy i ryzykowny. Według dokumentów statystyczny Polak spożywa ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie. Gdy z grupy badawczej wyłączy się najmłodszych, ta ilość wzrasta do 13 litrów. Dane nie uwzględniają jednak alkoholu pochodzącego z nielegalnego obrotu - wskazuje ks. bp Bronakowski, zwracając uwagę, że mimo alarmujących wskaźników ciągle wzrasta dostępność fizyczna alkoholu. Obecnie w Polsce działa ponad 200 tys. punktów sprzedaży. Alkohol staje się produktem powszechnie dostępnym niemal przez całą dobę.
Wychowywanie ludzi do trzeźwości i zahamowanie pijaństwa ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej Ojczyzny. Profesor Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zwraca uwagę, że wrogom Polski i rządom totalitarnym zawsze zależało na rozpijaniu Narodu. - Nie od dziś wiadomo, że alkohol odbiera ludziom rozum, a człowiek bez rozumu jest po prostu niepoczytalny, nie ma zdolności prawdziwego odbierania rzeczywistości - wyjaśnia. Tak było pod zaborami, tak było za komunizmu. - Dziś mamy inne zabory, neokolonializm, różne formy globalizacji, które zachowują się podobnie. Powodują, że alkohol jest powszechnie dostępny, podsuwają go nam, a potem pomału zagarniają wszystko, co polskie. Dzieje się to podobnie jak kiedyś, ale na większą skalę i w sposób bardziej wyrafinowany - wyjaśnia prof. Jaroszyński.

Wsparcie i modlitwa
Aby zachęcić Polaków do abstynencji, Kościół organizuje szereg różnych inicjatyw. Bardzo cenne dla przełamywania antykultury picia jest co roku spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. W tych dniach XVII Wesele Wesel trwa w Radomiu. Także w Licheniu odbywają się XIX Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Oprócz anonimowych alkoholików gromadzą one osoby, które wyrwały się też z innych uzależnień i grzechów.
W najbliższy poniedziałek natomiast w Miejscu Piastowym koło Krosna odbędzie się VII Narodowa Modlitwa o Trzeźwość. Jak poinformował nas ks. Jan Seremak CSMA, rektor tamtejszego sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 sesją naukową na temat: "Przepowiadania Błogosławionych Jana Pawła II i Bronisława Markiewicza jako wytyczne dla odnowy moralnej narodu, w tym przede wszystkim dla jego otrzeźwienia". Mszy św. będzie przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi ks. bp Tadeusz Bronakowski. Transmisję z Eucharystii o godz. 18.00 przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

źródło: Nasz Dziennik

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz