Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Na trzeźwą głowę


Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia, Rosjanie stawiają alkoholizm na pierwszym miejscu na liście nurtujących ich problemów, dalej idą wzrost cen i walka z korupcją. Obecnie w kraju oficjalnie zarejestrowanych jest 1,7 miliona chorych na alkoholizm, jednak w rzeczywistości ta liczba jest o wiele większa.

„Ograniczenia w sprzedaży alkoholu już dają pożądane wyniki”, – twierdzi naczelny specjalista od leczenia narkomanii i alkoholizmu w kraju Jewgienij Briun. W minionym roku spożycie zmniejszyło się od 18 do 15 litrów na osobę. Zresztą, w dalszym ciągu wskaźnik ten pozostaje prawie dwa razy większy od wielkości uważanej za niepokojącą w myśl metodyki stosowanej przez Światową Organizację Zdrowia: ta liczba wynosi 8 litrów w skali rocznej. Natomiast każdy litr ponad tę granicę zabiera mężczyznom 11 miesięcy życia i 4 miesiące kobietom.

Jewgienij Briun proponuje w dalszym ciągu wywieranie sztywnego wpływu na rynek alkoholu i wprowadzenie, między innymi, ograniczenia na sprzedaż każdego napoju alkoholowego osobom w wieku poniżej lat 21. Przy tym naczelny specjalista do spraw narkomanii i alkoholizmu powołuje się na pozytywne doświadczenie kampanii antyalkoholowych krajów skandynawskich:

„Należy kształtować korelację stosunków wzajemnych na linii człowiek – alkohol – społeczeństwo. Dwa kierunki o znaczeniu strategicznym – to regulacja rynku produkcji alkoholowej i tytoniowej oraz obniżanie popytu na alkohol. Na regulację składają się cztery podstawowe zasady – jest to skrócenie miejsca, czasu, wieku i ceny. Czym jest obniżanie popytu? Ministerstwo zdrowia Federacji Rosyjskiej aktywnie tym się zajmuje. Rozbudowywane są ośrodki zdrowia, krajowa służba narkologiczna uczestniczy w informacyjnej propagandzie zdrowego trybu życia”.

„Chorych na alkoholizm w Rosji aktywnie poddaje się leczeniu i rehabilitacji”, - powiedział następnie Jewgienij Briun:

„Chory powinien konsekwentnie przejść przez szereg etapów: detoksykację, leczenie psychiatryczne, psychoterapię, rehabilitację. Jednak gdy chory odejdzie ze szpitala do otwartego społeczeństwa, to w każdym kiosku będą go kusić piwo, wódka i tak dalej. Jest to problem. Już od ponad 20 lat bardzo aktywnie rozwija się ruch alkoholików anonimowych i ich 12-etapowy program rehabilitacji. Staramy się naszych chorych ze szpitali nie wypuszczać donikąd, lecz włączyć ich do tej subkultury abstynencji”.

Jewgienij Briun upatruje korzyści grup alkoholików anonimowych w tym, że ich członkowie popierają siebie nawzajem, dzielą się przeżyciami, problemami oraz doświadczeniem w zakresie uwalniania się od tego nałogu. „Nie trudno jest zrezygnować ze spożycia napojów alkoholowych, natomiast pomóc w nauczeniu się życia bez alkoholu potrafią tylko ci ludzie, którzy sami przeżyli coś podobnego”, – uważa Jewgienij Briun.
Program „12 kroków” określa etapy złożonego procesu psychoterapii. Za jej pomocą ponad 2 miliony alkoholików na świecie prowadzi obecnie trzeźwy tryb życia, wspierając się nawzajem. Pierwsze stowarzyszenie anonimowych alkoholików w Rosji zostało zorganizowane w 1988 roku w Moskwie. Obecnie w kraju działa 375 grup w 129 miastach. Pracuje także Vesvalo – rosyjskojęzyczna on line grupa alkoholików anonimowych w Internecie. Nazwanie to jest tłumaczone z języka fińskiego na rosyjski jako „świeży pęd”. Jedynym warunkiem udziału w Vesvalo, zresztą, tak samo, jak we wszystkich innych grupach anonimowych alkoholików, jest dążenie do całkowitej rezygnacji z alkoholu.


źródło: Głos Rosji
poprawki stylistyczne Lapet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz