Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Zależni Nie zależni


Program ma pokazać najbardziej rozpowszechnione uzależnienia, ich mechanizmy, skutki choroby oraz sposoby zdrowienia. Dwa odcinki będę też poświęcone problemowi współuzależnienia i DDA.

Mamy nadzieję, że przekazana wiedza na temat uzależnienia przełamie barierę wstydu i tabu, jakie towarzyszą uzależnieniom w Polsce. Nie chcemy siać paniki, straszyć, ani nie szukamy sensacji. Chcemy przekazać prawdę, że uzależnienie to po pierwsze choroba.

Po drugie, że jest to choroba niezawiniona, demokratyczna i choć często bywa śmiertelna, to można ją przerwać niemal na każdym etapie. Bohaterami naszego programu są ludzie, którym się to na co dzień udaje.

Zachęcamy gorąco do obejrzenia programu i prosimy o przekazanie wiadomości swym przyjaciołom i wszystkim tym, którym bliski jest problem uzależnień.

Bardzo jesteśmy także ciekawi Państwa ocen, komentarzy, opinii, które prosimy wysyłać na adres tego maila: program.o.uzaleznieniach@gmail.com

Zależni Nie Zależni

( Program o uzależnieniach; charakter misyjny; tematyka społeczna)

Program "Zależni Niezależni" ma na celu pokazać uzależnienia w całej ich złożoności. Chcemy udowodnić, że jest to najbardziej demokratyczna ze wszystkich chorób. Bez straszenia, siania paniki, moralizatorstwa, ale kompetentnie przedstawiając skalę zagrożeń.

Chcemy uświadomić widzom, czym jest uzależnienie i pokazać złożoność tego społecznego, ekonomicznego i zdrowotnego problemu.

Program ma przełamywać stereotypy w społeczeństwie: "Problemy mają tylko prymitywni ludzie ze złych środowisk", "Człowiek uzależniony to człowiek słaby", "Uzależnieni to margines, którym nie należy się przejmować", "By rzucić nałóg wystarczy siła woli".

Nasz program będzie pokazywać drogi wyjścia z uzależnienia. Poprzez historie osobiste bohaterów reportaży pokażemy, że da się żyć bez środków zmieniających świadomość (substancji psychoaktywnych), że istnieje możliwość rozpoznania w sobie choroby, utożsamienia się z nią i podjęcia decyzji korzystnej dla własnego zdrowia i dla własnej rodziny.

Rdzeniem programu są osobiste doświadczenia bohaterów, które przeplatamy teorią.

Program budowany jest na zderzeniu teorii z praktyką. Z jednej strony mamy bohatera, którego pokazujemy w jego naturalnym środowisku, z drugiej wypowiedzi specjalistów mówiących, czym jest konkretne uzależnienie.

Naszymi bohaterami są różni ludzie - bogaci i biedni, wykształceni i prości, ludzie sukcesu i zupełnie przeciętni. Łączy ich jednak to, że są pogodni, uśmiechnięci, pogodzeni z życiem, łamią stereotyp, że człowiek uzależniony to margines, wieczny przegrany. My pokazujemy uzależnionych, którzy wygrali, stąd tytuł "Zależni Niezależni". Goście dzielą się swym dramatycznymi doświadczeniami z przeszłości - a my widzimy radość i pogodę ducha, którą emanują.

Na razie nasz program będzie się składał z 12 odcinków. Mamy jednak nadzieję, że zagości w telewizyjnej ramówce na dłużej, byśmy mogli pogłębić problem uzależnień. Dlatego prosimy o sygnały, czy program spełnia Państwa oczekiwania, czy chcielibyście Państwo kontynuacji, w jakiej formie, jakie tematy uznają Państwo za najważniejsze.

Chcemy, by nasz program stał się głosem całego środowiska ludzi zajmujących się tematyką uzależnień, czy to profesjonalnie, czy to w doświadczeniu osobistym.

O programie Zależni – Nie–Zależni fundacja Batorego

Tytuły odcinków:
1. Alkoholizm - Odbić się od dna ...ZOBACZ odc.1
2. Lekomania – Szczęście w pigułce ...ZOBACZ odc.2
3. Narkotyki – Cena złudnych marzeń ...ZOBACZ odc.3
4. Pracoholizm - Praca mnie zdradziła
5. Uzależnienia krzyżowe – Skaza pierwotna ...ZOBACZ odc.4
6. Anoreksja i bulimia – Obsesja wagi ...ZOBACZ odc.5
7. Współuzależnienie – Taniec kata i ofiary ...ZOBACZ odc.6
8. Heroina ...ZOBACZ odc.7
9. Siecioholizm ...ZOBACZ odc.9
10. Ofiary ofiar (Dorosłe Dzieci Alkoholików) ...ZOBACZ odc.10
11. Uzależnienia kobiet ...ZOBACZ odc.8
12. Podsumowanie - Chcę dać wam nadzieję


W wiosennej ramówce TVP audycji o uzależnieniach i walce z nimi nie będzie. Nowy zarząd Piotra Farfała - tak jak poprzedni Andrzeja Urbańskiego - nie ma na niego miejsca. aktualizacja 2009-02-15LIST OTWARTY DO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI ORAZ ZARZĄDU TELEWIZJI POLSKIEJW programach TVP nadawanych w najdogodniejszych dla telewidzów porach przeważa rozrywka oraz polityczne programy informacyjne. Stawiamy pytanie: czy to jest misja, do jakiej na mocy prawa zobowiązana jest telewizja publiczna? Czy zabawianie obywateli oraz wtajemniczanie w codzienne potyczki i niesnaski polityków to istotnie treści, jakie obywatelom współczesnej Polski są najbardziej potrzebne?

Sama rozrywka i wiadomości polityczne nie przysporzą nam ładu, mądrości i harmonii w relacjach międzyludzkich. A przecież media, które docierają do całego społeczeństwa, mogłyby odegrać wielką rolę w upowszechnianiu ważnych wartości.

Ludzie w Polsce są dziś bezradni m.in. wobec alkoholizmu i pijaństwa, także nastolatków, oraz towarzyszącej temu fali agresji, wulgarności i przemocy domowej. Rodzice, wychowawcy i duchowni, mężowie i żony, pracodawcy i współpracownicy osób dotkniętych tymi problemami, podobnie jak narkomanią i lekomanią - nie wiedzą, co z tym zrobić, jak pomóc sobie, swoim bliskim i podopiecznym. Nie wiedzą, czym wypełnić pustkę emocjonalną, na jaką najczęściej stosowane są używki. Nie wiedzą nawet, że to ta pustka i niedojrzałość, a nie zła wola lub zły charakter, są głównym problemem, z którym trzeba uczyć się sobie radzić.

TVP Info w ostatnim kwartale ub. roku nadała cykl programów "Zależni - Nie-zależni", po którym żywo reagowali widzowie, szukając kontaktu z występującymi w nich specjalistami. To był najlepszy dowód na to, że telewizja edukująca i uświadamiająca, pokazująca możliwości wyjścia z trudnych problemów jest potrzebna telewidzom. Obecnie stacja ta odstąpiła od prezentowania tej tematyki. Tłumaczy się brakiem pieniędzy. Ale przecież z "braku pieniędzy" telewizja nie rezygnuje z programów błahych i bezwartościowych. Te będzie nadal nadawać.

I to uważamy za skandal.

Przez samo tylko wygłaszanie komunałów o "misji", "profilaktyce społecznej", "wartościach chrześcijańskich" nie zbudujemy nowoczesnego, dojrzałego społeczeństwa. Apelujemy do KRRiT oraz Zarządu TVP o poważne i uczciwe wypełnianie misji publicznej w imię odpowiedzialności wobec obywateli, którym telewizja ma jak najlepiej służyć.

25 stycznia 2009r. Ewa Woydyłło, Wiktor Osiatyński

Pod listem podpisali się m. in.

Arkadiusz Rybicki, Jerzy Fedyrowicz, Izabela Jaruga- Nowacka, Janusz Palikot, Jarosław Wałęsa, Ryszard Kalisz, Jacek Kozłowski, Michał Boni, Joanna Kluzik- Rostowska, Hanna Gronkiewicz- Waltz, Adam Struzik, Bogusław Sonik, Alicja Wall, Klementyna Bocheńska, prof. Jerzy Mierzejewski, Radosław Piwowarski, Aga Zaryan, Grzegorz Kuczeryszka, Krzysztof Kolberger, Marek Koterski, Rafał Bryndal, Stanisława Celińska, Janusz Majewski, Piotr Najsztub, Tomasz Piątek, Paweł Kastory, Katarzyna Herbert, mec Tomasz Wardyński, Izabela Dzieduszycka, dr Anna Seweryńska, prof Konstanty Radziwiłł, dr Adam Nyk, Katarzyna Woyciechowska, Janusz Weiss, prof Jan Machnik, Joanna Radziwił, dr Jan Jarosz, Zbigniew Wojas, Tatiana Mindewicz- Puacz, Krzysztof Dowging, dr Dariusz Dziwóra, dr Michał Ciszewski, Tomasz Harasimowicz, kard. Franciszek Macharski, ojciec Jan Karczewski, prof. Witold Zatoński, Piotr Jabłoński, Jagoda Fudała, dr Janusz Kochanowski, Przemysław Saleta

Źródło: Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz