Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Młode aktorki, które nie udźwignęły ciężaru sławy

Czasami aktorzy latami czekają na rolę życia. Bywa jednak i tak, że sława przychodzi bardzo wcześnie i paradoksalnie staje się ciężarem, a nie powodem do radości. W telewizji co sezon pojawiają się młode gwiazdki, zyskujące popularność, szybko stającą się źródłem licznych problemów. Najczęstsze z nich to uzależnienia, depresje, kłopoty zdrowotne. Które idolki nastoletnich fanów nie wytrzymały ciążącej na nich presji?

Nikogo dzisiaj nie dziwi, że kolejny aktor ląduje w klinice odwykowej z powodu problemów z nadużywaniem leków czy innych środków odurzających. To swego rodzaju standard, zwłaszcza w amerykańskim show-biznesie. Kiedy słyszymy historię celebrytki, niewytrzymującej nagonki medialnej – wcale się temu nie dziwimy, bo podobnych historii słyszeliśmy już dziesiątki.

Zdumiewające jest jedynie to, że coraz młodsze gwiazdki sięgają po używki, próbując zapomnieć o rosnących oczekiwaniach wytwórni płytowej, stacji telewizyjnej czy prasy brukowej. Kiedy zaczęło się polowanie na gwiazdy małego ekranu? Prawdopodobnie trwało od zarania telewizyjnych dziejów, ale dopiero w epoce ogólnej dostępności do informacji, stało się w pełni widoczne...

Ostatnie dwie dekady telewizyjne zdominowane zostały przez skandale z udziałem małoletnich gwiazd. Bez wątpienia, najgłośniejszym przykładem kariery aktorskiej, która zrujnowała dzieciństwo i młodość aktorki, jest casus Drew Barrymore, do dziś wspominającej to, jak show-biznes zniszczył jej dzieciństwo.

Barrymore, pochodząca z rodziny o aktorskich tradycjach, występy w telewizji zaczęła jako niespełna roczne dziecko. Na początku były to reklamy telewizyjne, później przyszły role w serialach (m.in. „Weekend specials”, „The Ray Bradbury Theater” oraz „Malibu Road 2000”, popularny serial skasowany mimo dużej oglądalności). Pierwszym wielkim sukcesem kinowym okazała się rola w filmie „E.T”.

Drew Barrymore od najmłodszych lat wplątywała się w liczne skandale, imprezowała, nadużywała alkoholu i narkotyków, borykała się z problemami zdrowotnymi. Szybko stała się bywalczynią klinik odwykowych, co nie przeszkodziło jej w zyskaniu statusu seksbomby. Z tego też powodu na 20. urodziny aktorki, zaniepokojony stylem życia swojej podopiecznej, Steven Spielberg podarował jej koc z napisem „Zakryj się”.

Barymore do dziś w wywiadach podkreśla, że zbyt szybko rozpoczęta kariera w mediach to tylko problemy. W wieku 16 lat napisała autobiografię „Mała zagubiona dziewczynka”, w której opisała kulisy swojej pracy w telewizji. Dzisiaj aktorka wyszła z traumy, ale zajęło jej to wiele lat.

Gwiazdy określane mianem „najbardziej znanych sióstr świata”, czyli Mary-Kate i Ashley Olsen, z pewnością wytyczyły dosyć wstydliwą ścieżkę, po której podąża dziś kolejne pokolenie telewizyjnych celebrytek. Jednak trudno dziwić się problemom emocjonalnym, gdy zaczyna się karierę telewizyjną w wieku trzech miesięcy. Siostry Olsen pojawiły się na małym ekranie praktycznie tuż po swoich narodzinach, a na planie hitowej „Pełnej chaty” zaczęły występować, gdy miały dziewięć miesięcy. Można powiedzieć, że od tamtego czasu na dobre zagościły w ramówkach telewizyjnych na całym świecie. Występowały w wielu filmach i serialach. Popularność przysporzyła im mnóstwa problemów.

Mary-Kate Olsen chętnie sięgała po alkohol, co zaowocowało omdleniami podczas oficjalnych spotkań i występów. U aktorki zdiagnozowano także anoreksję. Media ponownie zwróciły na nią uwagę, gdy okazało się, że to w jej domu zmarł Heath Ledger, przedawkowując leki, na które nie miał recepty. Pojawiło się podejrzenie, że otrzymał je od Mary-Kate.

Z podobnym bagażem doświadczeń zmaga się Lindsay Lohan. Ona również zaczynała karierę jako nastoletnia gwiazda filmu i telewizji. Gdy miała trzy lata, występowała w licznych reklamach telewizyjnych, później przyszła rola w popularnej oprze mydlanej „Another world”. Grała także w wielu filmach telewizyjnych. Dorosłą karierę rozpoczęła od występu w filmach „Zakręcony piątek” i „Wredne dziewczyny”. Wtedy też dały o sobie znać problemy z alkoholem.

W 2006 roku aktorka zaczęła uczestniczyć w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Media szeroko rozpisywały się o jej kłopotach z narkotykami i anoreksji. Lohan zaprzeczała tym pogłoskom, ale kolejne wydarzenia zdawały się tylko potwierdzać opinie mediów. Aktorka spowodowała wypadek samochodowy, będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Wielokrotnie łamała postanowienia sądu w swojej sprawie, co zaowocowało wyrokiem 90 dni bezwzględnego więzienia i przymusowym leczeniem w klinice odwykowej.

Lohan dzisiaj znana jest głównie ze swoich problemów z prawem i niewykorzystanego talentu aktorskiego. Z pewnością przerosła ją popularność.

Najmłodsze pokolenie gwiazdek Disneya także zmaga się już z uzależnieniami i licznymi problemami emocjonalnymi. Zaledwie 20-letnia Demi Levato, znana z występu w serialach „Gdy zadzwoni dzwonek” i „Słoneczna Sonny”, a także kariery wokalnej, ma za sobą pobyt w klinice leczącej uzależnienia. Młoda aktorka opowiedziała w wywiadach o swoich problemach z odżywianiem, a także o samookaleczeniu, spowodowanym brakiem akceptacji otoczenia.

Levato odważyła się poruszyć ważny problem, który dotyka wielu nastolatków. Aktorka zrezygnowała z tradycyjnego modelu nauczania w szkole, gdyż była prześladowana ze względu na swoją nadwagę. Z tego też powodu rozpoczęła naukę w domu. Chorowała na anoreksję i bulimię, pojawiły się także problemy z głosem, będące konsekwencją zaburzeń w odżywianiu (aktorka w najbardziej zaawansowanym stadium choroby nie jadła w ogóle albo jedynie dwa posiłki tygodniowo). Dzisiaj wychodzi z problemów dzięki pomocy rodziny, ale bez wątpienia jej przykład powinien być przestrogą dla innych młodych dziewczyn, które sądzą, że kariera telewizyjna to nic więcej, jak tylko spełnienie dziecięcych marzeń.

Inna gwiazdka Disneya, Miley Cyrus, udowodniła, że nie zawsze konsekwencją wcześniej rozpoczętej kariery muszą być problemy z alkoholem, narkotykami czy anoreksją. Nie zmienia to faktu, że ona także nie radziła sobie z rosnącą popularnością. Jednak w przypadku Miley objawiało się to kaprysami na planach filmowych i prowokowaniem mediów poprzez wypuszczanie do sieci roznegliżowanych sesji zdjęciowych, powstałych w okresie, gdy aktorka była jeszcze nieletnia.

Cyrus wychowała się w rodzinie muzyków, zatem od najmłodszych lat obserwowała świat show-biznesu. Początkiem jej kariery stał się występ w serialu „Hannah Montana”, który otworzył jej drzwi do „dorosłej” kariery. Wpadki związane z wyciekiem jej prywatnych zdjęć zaowocowały problemami z wytwórnią. W końcu Disney od lat stoi na straży nieskazitelnego wizerunku swoich gwiazd. Cyrus wielokrotnie przepraszała za wyciek zdjęć, ale szeroko opisywane związki z kolejnymi mężczyznami nie poprawiały wizerunku „dziecięcej” gwiazdy.

Jak widać z powyższych przykładów, zbyt wcześnie rozpoczęta kariera paradoksalnie może zrujnować życie. Aktorki zaczynające pracę w show-biznesie jako dzieci, często płacą za to wysoką cenę. Nasuwa się zatem pytanie, czy warto?

Autor felietonu: Małgorzata Major
źródło: wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz