Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Pomysł na walkę z pijaństwem


Białoruska Prokuratura Generalna postanowiła zaangażować się w walkę z pijaństwem. Urzędnicy chcą, aby każdy Białorusin otrzymywał, rano i wieczorem, sms o treści: "Nie pij" - informuje portal kp.ru.

Sms-y mają przypominać obywatelom nie tylko o tym, że nie powinno się nadużywać alkoholu. Portal kp.ru ujawnia, że urzędnicy będą wysyłać także wiadomości tekstowe typu: "Nie zapomnij wyłączyć żelazka", "Nie pal w łóżku". Autorzy pomysłu wyjaśniają: alkoholizm nie maleje, a liczba pożarów w kraju rośnie - trzeba coś robić.

- Na komórki wysyła się różne informacje i propozycje. Dlaczego nie przypomnieć kolejny raz ludziom o tym, że wychodząc z domu, trzeba wyłączyć grzejniki elektryczne – tłumaczy starszy prokurator Aleksiej Taranow, cytowany przez serwis kp.ru. – Wieczorem można przypomnieć, że palenie w łóżku może spowodować pożar – dodaje.

Krytycy inicjatywy zadają dużo pytań: kto będzie płacił za sms-y, jak odniosą się do pomysłu użytkownicy komórek. Prokuratura Generalna już dwa razy zwracała się do Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych z prośbą o pomoc we wprowadzeniu w życie swojej idei, lecz jak na razie nie widać postępu w tym procesie.

- Zwróciliśmy się do największych operatorów sieci komórkowych. Otrzymaliśmy wszędzie taką samą odpowiedź: nie ma technicznych możliwości przeprowadzenia podobnej operacji – tłumaczy przedstawiciel tego resortu Witalij Nowicki. Prokuratura nie rezygnuje i usilnie pracuje nad wdrożeniem swojego pomysłu.

To nie pierwsza inicjatywa białoruskiej Prokuratury Generalnej, która wywołuje kontrowersje. Wcześniej pracujący w niej urzędnicy wpadli na pomysł, aby zamykać kluby i restauracje, które znajdują się domach mieszkalnych i są czynne przez całą noc (kilka lokali zostało już zamkniętych). Prokuratorzy zaproponowali także, aby testować uczciwość pracowników administracji publicznej za pomocą wykrywacza kłamstw (jeden resort już się na to zgodził). Ponadto, w ramach walki z korupcją, państwo zaczęło także organizować dla urzędników "profilaktyczne" wycieczki do zakładów karnych.

źródło: Onet.pl

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz