Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

AAmulety


Stare aowskie powiedzonko mówi "Na pastwisku AA nie brak i łajna".
To przysłowie odnosi się nie tylko do nas aowców ale i przyjaciół naszej szlachetnej "organizacji". W końcu alkoholizm to "rak duszy" jak zatytułowała swoją książkę pewna psycholog, i ludzie z prostymi duszami tu nie trafiają nigdy.
AA to nazwa bardzo chwytliwa i coraz powszechniej używana na określenie wszystkiego co wiąże się z pomaganiem alkoholikom. Skrót AA nie jest zastrzeżony przez Anonimowych Alkoholików. Słyszę nawet często sformułowanie "poradnia AA!"
W sieci pojawiła się strona oferująca nawet medaliony AA

Za Wikipedią:
Amulet (łac. amuletum – przedmiot lub czynność broniąca przed czarami lub nieszczęściem) – drobny przedmiot, naturalny lub sztuczny, służący do magicznej obrony przed złymi duchami, ludźmi lub nieszczęściami. Noszone na ciele lub na odzieży pierścienie, łańcuchy, czasem figurki, również wkładane do grobu zmarłym.

Amulet ma dawną tradycję, znany jest na całym świecie, przybiera różne formy. Odgrywał dużą rolę w religiach pierwotnych (zbliżony do idoli) i starożytnych, w religiach monoteistycznych przeszedł do sfery pobożności ludowej i zabobonu.

W religii chrześcijańskiej noszenie takich przedmiotów i wiara w ich moc jest grzechem.

Większość Anonimowych Alkoholików wierzy, że ich problem alkoholowy udało im się rozwiązać nie dzięki własnej sile woli, lecz dzięki jakiejś Sile Większej od nas samych. Wiele osób nazywa ją Bogiem

A co Bóg mówi o ludziach, którzy używają amuletów?
Przez Swoich proroków ostro krytykuje tych, którzy wierzą w bożki i talizmany „Niech nie będzie u was nikogo, ...kto by uprawiał wróżbiarstwo, zabobony, magię i czary.” 5 MOJŻ. 18, 10 (BWP). „Tak niemądrym okazuje się i bezrozumnym człowiek, każdy złotnik rumieni się przed swoim bóstwem. Bo wszystkie te posągi to zwykłe kłamstwa i nie ma w nich ani śladu życia. Są one nicością, tworami śmiesznymi, które znikną zupełnie, gdy przyjdzie dzień sądu. Nie takim jest Bóg, zwany 'cząstką Jakuba'. Ten (Bóg) naprawdę stworzył wszystkie rzeczy... Jego zaś Imię brzmi: Pan Zastępów”. JER. 10, 14-16 (BWP). Talizmany i bożki nam nie pomogą, tylko Bóg może dać nam zbawienie. „Gdy będziesz krzyczeć, nie wybawią cię twoje ohydne bożki! Wiatr je wszystkie uniesie, zabierze powiew. Lecz kto na mnie polega, odziedziczy ziemię i posiądzie moją świętą górę.” IZAJ. 57, 13 (BW)Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu SKLEP AA w którym możecie zakupić produkty na każdą okazję, urodziny czy rocznice swoją lub bliskich: MEDALIONY AA, KOSZULKI, KUBKI, BRELOCZKI a przede wszystkim możecie drodzy Państwo zasięgnąć informacji jak wygląda LECZENIE ALKOHOLIZMU- praca przy udziale 12 kroków AA gdzie można znaleźć OŚRODKI TERAPEUTYCZNE i spotkania AA na całym świecie, KSIĄŻKI AA, które nie są jeszcze w Polsce publikowane, a które my w nie długim czasie będziemy mieli dostępne dla Państwa.

Zdaje się nawet w USA nie służby biją te medaliony tylko ktoś spoza AA, choć nawet w scenach w filmach fabularnych widać, że są one wręczane podczas spotkań.
Słynny napis na medalionach upamiętniających rocznice trzeźwości
"To thine own self be true....." który można by przetłumaczyć jako
"Bądz uczciwy wobec (dla) siebie samego, w przekładzie J. Paszkowskiego brzmi "rzetelnym bądź wobec siebie" to cytat z Hamleta!

Ze strony sklep AA:
Skąd wziął się medalion
Opowieść o Medalionie
Istnieją dowody, że na początku wiele osób w AA nosiło pamiątki osobiste, aby przypomnieć sobie, jak ważna jest ich trzeźwość. (Prawie każdy nosi, nosił jakąś pamiątke osobistą - medalik, nie dotyczy to tylko Anonimowych Alkoholików) Clarence H. Snyder - "Home Brewmeister miał swoje ostatnie picie 11 lutego 1938 roku i nosił ten medalion wykonany ze srebrnego dolara, aż do końca swoich dni 22 marca 1984 roku. Został datowany na 46 lat trzeźwości. Clarence rozpoczął grupę AA # 3 w Cleveland w 1939 roku i na początku miał wyższy procent zdrowienia alkoholików niż Bill W i doktor Bob razem. Jego historię, "Home Brewmeister", można znaleźć na 297 stronie Wielkiej Księgi AA (wydanie Amerykańskie).
Siostra Ignacja,pielengniarka która pomogła dr Bobowi zacząć perwszy program hospitalizacji w szpitalu St Thomas w Akron, była pierwszą osobą, która wykorzystywała medaliony dla Anonimowych Alkoholików. *Dawała pijakom, którzy opuszczali St Thomas szpital po pięciu dniach nie picia. Wówczas dawała im medalion „Najświętszego Serca" i mówiła im, że przyjęcie takiego medalionu oznaczało zobowiązanie wobec Boga, AA. i zdrowieniu, i jeżeli będą chcieli się napić to mają obowiązek zwrócić jej ten medalion przed napiciem się. Święte medaliki serca zostały wykorzystane przed AA przez Ojca Mateusza z Temperance Movement latach 1840 i Pionierzy, irlandzkiego ruchu Temperance jest z 1890. Ludzie w A A chętnie dawli sobie medaliony trzeżwości i był to dodatek do grupy w Elmira, N.Y. w 1947 roku. Obchody urodzin pochodzą z Oxford Group, gdzie świętowali rocznicę ich duchowego odrodzenia. Na początku w A A ludzie wybierali ostatni dzień picia jako jego rocznicę.
Medaliony trzeźwości nie rozwiążą za nas problemu, ale przypomną nam gdzie byliśmy I dokąd zmierzamy.


*"Każdemu swemu pacjentowi siostra dawała w prezencie medalion Najświętszego Serca i prosiła o zwrócenie go, zanim sięgną po pierwszy kieliszek. Czasem rozdawała też medaliki z wizerunkiem św. Krzysztofa, ale zabraniała otrzymującym zbyt szybkiej jazdy. "Święty Krzysztof wysiada, kiedy jedzie się szybciej niż sześćdziesiąt kilometrów na godzinę. - ostrzegała"
(Doktor Bob i dobrzy weterani str.209)

"biały medalion" - w AA amerykańskim za poszczególne okresy trzeźwienia członkom Wspólnoty, na mityngach uroczyście wręcza się okazjonalne medaliony, każdy w innym kolorze w zależności od czasu trwania trzeźwienia."

"Moneta (żeby nie pisać żeton) o średnicy 3 cm. Z jednej strony "TWOJA OSOBOWOŚĆ JEST PRAWDZIWA" i "24", z drugiej "modlitwa o pogodę ducha" :-) Pomaga mi w ciężkich chwilach..."

"Na konferencji Anonimowych Alkoholików w Otwocku kupiłam sobie medal na 15-lecie. Na jednej stronie widnieje napis „Jedność Służba Zdrowie” dookoła symbolu 24h. Jest również napis „TWOJA OSOBOWOŚĆ JEST PRAWDZIWA”, co odbieram bardzo personalnie."

"Przez kilka lat nosiłem przy sobie metalowy krążek. Z jednej strony była na nim wybita Modlitwa o pogodę ducha, a z drugiej była liczba "24" oznaczająca program 24 godzinnej abstynencji i napis: "Twoja osobowość jest prawdziwa". Instrukcja do tego jest taka: Jeżeli będziesz chciał się napić alkoholu, to włóż sobie ten metalowy krążek pod język. Jak się rozpuści, to możesz się napić."

Skąd firma z Łodzi, która nieudolnie imituje te medaliony wzięła stwierdzenie
"Twoja osobowość jest prawdziwa"?

źródło:
MY12STEPSTORE.com
Sklep AA
Lapetdodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz