Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Światowy Dzień Trzeźwości


15 kwietnia w Światowy Dzień Trzeźwości, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje aby przynajmniej na ten jeden dzień zrezygnować z tradycyjnej lampki wina, małego piwka czy większej popijawy. Dlaczego to takie istotne? Otóż dlatego, że alkoholizm jest jedną z popularniejszych chorób, jaka trawi ludzi od wieków, a także głównym źródłem patologii społecznych, przemocy, przestępstw na tle seksualnym, itp.

W polskiej kulturze i obyczajowości wódka ma swoje stałe miejsce, a częste sięganie po nią jest usprawiedliwiane bardziej niż w innych częściach świata. Trudno wyobrazić sobie wieczór kawalerski, wesele czy "pępkowe" bez alkoholu, chociaż sporadycznie się takie zdarzają. Polacy słyną na całą Europę ze swoich mocnych głów i rekordu promili we krwi.
W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Spora grupa ludzi nie przyznaje się głośno do swojego problemu, albo go jeszcze nie zauważa, mimo że pije w tzw. szkodliwy sposób prowadzący raczej nieuchronnie do alkoholizmu. 15 kwietnia spróbujmy być trzeźwi, dla samych siebie, zmierzmy się ze swoim piciem i sprawdźmy czy potrafimy jeszcze odmówić sobie drinka.

A jeśli się nie uda należałoby zadać sobie pytanie, czy jestem alkoholikiem? Czy bez alkoholu nadal dobrze się czuję, czy może zżera mnie ból fizyczny i psychiczny, którego nie zagłuszy nic poza upragnioną setką. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną ale wcale nie oznacza to że nie da się z nią żyć.
Wsparciem służą Anonimowi Alkoholicy, a także terapeuci i psychiatrzy, którzy pomogą choremu przetrwać najtrudniejsze chwile.
Lapetdodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz