Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Alkoholizm to wina oreksyny


Blokowanie działania substancji zwanej oreksyną może pomóc alkoholikom wytrwać w trzeźwości, a otyłym schudnąć - informuje serwis "EurekAlert."
Australijscy naukowcy z Howard Florey Institute w Melbourne odkryli w mózgu mechanizm, który hamuje typowe dla alkoholika pragnienie, by się napić i pomaga zapobiec nawrotowi nałogu.

W części mózgu zwanej podwzgórzem znajduje się grupa komórek wydzielających oreksynę - substancję regulującą przyjmowanie pokarmu i odpowiedzialną za alkoholowy rausz.
Podczas badań przeprowadzonych na szczurach zespołowi doktora Andrewa Lawrence'a z Howard Florey Institute udało się za pomocą odpowiedniego leku zablokować euforyczne efekty w mózgach szczurów. W rezultacie gryzonie nie tknęły nawet zaoferowanego im alkoholu, który zwykle piją jak ludzie.

W innym eksperymencie przyzwyczajone do alkoholu, a następnie poddane kuracji odwykowej szczury wytrwały w trzeźwości, choć powróciły do środowiska, gdzie przyzwyczaiły się nadużywać picia.

Jeśli uda się zablokować działanie oreksyny, powinno to pozwolić na skuteczniejsze leczenie alkoholizmu, a być może również nadmiernego objadania się, które prowadzi do otyłości.

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz