Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

23 Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

Ktoś powiedział, że to się nazywa spotkanie trzeźwościowe, co jest już jawną manipulacją.
Rozmawiam o tym zagadnieniu i natykam się na niezrozumienie. W jaki sposób się ono objawia. Raz jest to minimalizacja problemu, że to dotyczy "tylko" nazwy - więc wyjaśniam, że nie tylko:

Organizatorem jest ojciec Paulin Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom "Jest nadzieja" O. Ryszard Bortkiewicz OSPPE ul. Św. Barbary 51, 42-212 Częstochowa, tel. 034/3671308, kom. 0609 107 841 (za http://www.duszp.trzezwosci.plock.opoka.org.pl/aktual.htm ), który nie ma z AA nic wspólnego, a współorganizatorem jest grupa z Częstochowy, która nie jest w strukturach AA.
Dodam, aby nie pozostawić wątpliwości, że aby spotkanie miało charakter AA powinno szanować Tradycje AA, a takie spełnia tam jedynie miting. Jednak wolno nazywać się tak jak każdy chce, bo nazwa nie jest zastrzeżona. Smutne, że organizatorzy widzą jedynie zadowolonych alkoholików i najlepiej modlących się.
Właściwie nie jest to sprawa mojego sumienia, jednak uważam za swój obowiązek powiedzieć, co myślę, a nie jestem w swoim poglądzie odosobniony.

Częstochowskie Grupy: AA "Olśnienie II" i "Olśnienie III" oraz Al-anon "Nadzieja i "Wytrwałość" z radością zapraszają Waszą Grupę oraz wszystkich przyjaciół z AA, Al-anon, AI-Ateen i DDA na
XXIII Spotkania AA na Jasnej Górze
które odbędą się w dniach 04-05 czerwca 2011 roku na Jasnej Górze w Częstochowie

Program spotkań:

Sobota 4 czerwca 2011 r.:
14.00 Otwarcie XXIII Spotkań AA na Jasnej Górze (kaplica Matki Bożej)
15.00 -18.00 Prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej
z ruchem AA (kaplica św. Józefa - Hale Jasnogórskie)
18.00- 5.00 Miting otwarty AA (kaplica św. Józefa-Hale Jasnogórskie)
18.00 - 5.00 Miting otwarty AI-Anon (Sala Papieska)
18.00 - 5.00 Miting otwarty DDA (Sala 0. Kordeckiego)
18.00 - 21.00 Miting zamknięty AI-Ateen (Kaplica Różańcowa)
16.00 - 20.00 Miting otwarty Anonimowych Żarłoków
15.30 Droga Krzyżowa (zbiórka na placu przed Szczytem Jasnogórskim)
21.00 Apel Jasnogórski
21.45 - 23.00 Msza Św. na placu przed Szczytem Jasnogórskim celebrowana przez ks. Biskupa Antoniego Długosza

Niedziela 5 czerwca 2011 r.;
14.00 Zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej
Z ŻYCZENIAMI POGODY DUCHA Grupy AA "Olśnienie II" i "Olśnienie III" oraz Grupy AI-Anon

Spróbuj wczuć się w osobę, która wciąż jeszcze cierpi, bo to przecież ona jest tu najważniejsza. Chodzi też o szczególny rodzaj takich osób - tych którzy się wahają. Sądzę, że nie wolno mi obnosić się ze swoja zadowoloną z siebie wiarą i manifestacją siły. Takie mam przeczucie, że wiązanie AA z nawet najbardziej symboliczną Jasną Górą nie posłuży dobru tego wciąż jeszcze cierpiącego. Czy mam być egocentrykiem zapatrzonym we własne samozadowolenie i tworzyć towarzystwo wzajemnej adoracji?

Wyobraź sobie, że w Częstochowie niosą krzyż na drodze krzyżowej.
Obok stoi alkoholik i jest świadkiem tego wydarzenia - załóżmy jest trzeźwy, ale po rozwodzie, nie chodzący do Kościoła. Może by poszedł nawet na AA, ale co on może myśleć? Czy Ty ułatwisz mu zadanie świadcząc jako aowiec uczestniczący w tym przedsięwzięciu?

Nic tak nie pomaga złu, jak bezczynność ludzi dobrej woli

Hotele Częstochowa


Lapetdodajdo.com

4 komentarze:

 1. Wśród setki pielgrzymów przybyłych w sobotę na Jasną Górę byli też Żołnierze i wykładowcy Wojskowej Akademii Technicznej z okazji 60-lecia Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, a też po raz 31 członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Wyobraź sobie, że w Częstochowie ... Obok stoi alkoholik .... jako aowiec uczestniczący w tym przedsięwzięciu?" -
  już w kilku miejscach widziałem ten tekst. Masz z tym jakiś problem ?
  o co Ci chodzi ?

  OdpowiedzUsuń
 3. W organizacji Jasnogórskich spotkań AA nie widzę jakiegokolwiek łamania Tradycji 10.

  Grupy Anonimowych Alkoholików maja prawo organizować rożne spotkania, które im służą i o tym jakie to będą spotkania decyduje sumienie grupy, które powinno uwzględniać przede wszystkim Tradycje AA.

  Kierując sie taka wolnością, odpowiedzialnością i Tradycjami AA ,Grupy organizują więc rożne spotkania: warsztaty , zloty radości,konferencje, zakroczymskie spotkania AA , mityngi robocze, mityngi rocznicowe,.......
  Do spotkań takich można zaliczyć także Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików.,które obok mityngów maja także elementy towarzyszące o charakterze religijnym.

  Te Spotkania nie są czymś nadzwyczajnym, bo życie AA jest bogate i różnorodne.
  Rożne spotkania organizowane przez grupy AA (czy uczestników tych grup) mają charakter ściśle AA-owski lub też towarzyszą im także inne ( nie aa-owskie) elementy :
  1. Elementy ściśle aa-owskie (np. mityngi)
  2. Elementy luźno związane z AA (np.wystąpienia zaproszonych gości, którzy nie sa alkoholikami, mityngi Al-anon w czasie "zlotów radości", spotkania z profesjonalistami,...)
  3. Elementy zupełnie nie związane z AA ale nie sprzeczne z najważniejszym celem AA (np. zabawy taneczne,Msze ,modlitwy,spływy kajakowe ,ogniska,...)

  Niektóre z elementów zaliczanych grupy 3 współgrają (harmonizują) z osobistym rozwojem przynajmniej niektórych AA i uczestniczą w nich tylko niektórzy AA (np.Msze,modlitwy, zabawy taneczne..)

  Oczywiście podstawowa formą pracy anonimowych alkoholików sa mityngi robocze ale uczestnictwo w innych spotkaniach też ma sens,który może sprzyjać głównemu celowi AA jakim jest trzeźwość własna i pomoc w osiąganiu trzeźwości innym.

  W trosce o ten główny cel AA współpracuje z różnymi instytucjami i osobami spoza AA i otacza się rożnymi formami aktywności,które ściśle do AA nie należą.


  Takie bogactwo elementów,którymi otacza się piękny i dynamiczny Ruch AA n pomaga także w rozwoju duchowym, gdyż uczy tolerancji na różność osobowości, na różnorodność przekonań i wyznań, uczy poszanowania także tych z którymi się nie zgadzamy, uczy zabawy na trzeźwo,daje okazje do wzajemnego wybaczania sobie urazów, uczy wrażliwości na potrzeby innych,...


  W każdej wspólnocie czy organizacji, w każdym ruchu i w każdej religii są fundamentaliści (a nawet fanatycy) i są tacy, których określa się mianem otwartych.
  Jedni bardzo rygorystycznie i czasem do przesady bronią tradycji i zasad a drudzy maja skłonność do twórczości,wprowadzania nowych elementów z zachowaniem oczywiście spraw istotnych i zasadniczych.

  Jedni i drudzy sa potrzebni bo fundamentaliści zapewniają zachowanie jedności i tożsamości a otwarci trochę ożywiają wewnętrzne życie tej wspólnoty (czy religii) i chronią przed skostnieniem .

  Oczywiście ja nie mam patentu na mądrość i być możne pod wpływem wypowiedzi na tym forum zmienię swoje stanowisko.

  Post został pochwalony 0 razy

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy alkoholik zaczyna trzezwieć,jest jak małe dziecko,prosi innych o pomoc ,uczy sie pokory.Kiedy juz ma jakiś staż trzeżwości rozpiera go duma i pycha i przemądrzałość.Wtedy dochodzi do mędrkowania.Czasami mozna zobaczyć pokore i łzy w Częstochowie,wtedy nastepuje milczenie i opuszczenie głowy.To pokora.Wybieram sie z Irlandii do Polski do Częstochowy,na 26 Spotkanie Trzezwościowe,by znów zapamietać i nauczyc sie pokory na nstp lata

  OdpowiedzUsuń