Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Lokalne problemy z alkoholem

Alkoholizm w rodzinie wiedzie do wielu problemów, patologii oraz podstawowych kłopotów z komunikowaniem się i odczuwaniem świata realnego w sposób normalny, dlatego osoba uzależniona od alkoholu oraz cała jej rodzina powinna podjąć się leczeniu, albo w poradni AA, albo w innej instytucji zajmującej się tego typu problemami o podłożu psychologicznym.
Wedle prawa osoby uzależnione i szkodzące swojej rodzinie, często pozostają bezkarne, co odbija się bezpośrednio na zdrowiu całej rodziny, państwo zaś nie wiele robi aby cała tą sytuację ulepszyć. Toteż problem alkoholizmu w kraju, a nawet na świecie zwiększa się i doprowadza do nowych uzależnień alkoholowych wielu osób w społeczeństwie.

Niestety dość powszechnym i częstym problemem w rodzinie jest nałóg alkoholowy. Objawy alkoholizmu nie są odczuwalne od samego początku, często rozpoczyna się od niewinnego piwka wypijanego co wieczór. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet parę lat, kiedy raptownie okazuje się że porcja alkoholu dla osoby uzależniającej się jest za mała i sięga ona po większe ilości oraz stanowczo mocniejszy napój alkoholowy.

Kiedy ktoś z rodziny zaobserwuje problem, powinien kwestię tę zgłosić w właściwej instytucji, jak również samą osobę przekonać przede wszystkim na rozmowę ze specjalistą, potem na sukcesywne i skuteczne leczenie. Niestety tego typu problem w większości wypadków jest w ogóle nie dostrzegany, a ukazuje się w świetle dziennym dopiero, gdy osoba zaczyna systematycznie i bezustannie upijać się, co oddziałuje z jednej strony niekorzystnie na jej zdrowie, z drugiej zaś zaczyna druzgotać całą rodzinę od środka.
Osoba uzależniona alkoholem może objawiać różne efekty ujemne dla rodziny. Może znęcać się nad partnerem, czy tez całą rodziną fizycznie bądź psychicznie i nie wiadomo który rodzaj znęcania się jest gorszy.

Niestety problem nałogu alkoholowego w naszym kraju występuje dość powszechnie, a odtruwanie alkoholowe obecnie, według aktualnych przepisów odbywa się wyłącznie za zgodą chorego, co bywa zgubne nie tylko dla niego samego, ale przede wszystkim dla całej rodziny. Z drugiej strony wypada jasno zakomunikować iż uzależnienie alkoholowe dotyczy nie tylko samego alkoholika, lecz całej rodziny i otaczającego go społeczeństwa, a w większości wypadków to rodzina najbardziej cierpi i odnosi uszczerbki na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, zaś sam alkoholik nie chcąc się leczyć, po pierwsze nie widzi żadnego problemu, po drugie z całej sytuacji wychodzi obronną ręką.
źródło: Felirtony nie tylko o Porshe

1 komentarz:

  1. Masz problem z uzależnieniem zapraszam do Ośrodka Terapii Uzależnień Olcha
    osrodek@olcha.waw.pl
    osrodek.olcha@gmail.com

    OdpowiedzUsuń