Dzielimy się informacjami, doświadczeniami narosłymi wokół programu 12 Kroków i stosujących go, by wymieniać je i by dać szanse zdobycia o nich wiedzy nieuzależnionym.

Być pewnym siebie


Jak możesz wierzyć w siebie, skoro tyle razy mówiono Ci:

* "nie możesz być taki jak twój brat?"
* "co z ciebie wyrośnie?!"
* "jak ty wyglądasz?!"
* „jesteś do niczego"
* "siedź cicho i się nie odzywaj!"
* "dzieci i ryby głosu nie mają"
* No, jak?


Później, gdy człowiek staje się doroślejszy wszyscy, jak za sprawą czarów powtarzają — uwierz w siebie! Znaj swoją wartość! Nie daj się wykorzystywać! Powtarzają to, choć im samym tej pewności w większości przypadków brakuje...

Na szczęście można coś z tym zrobić.

Pewność siebie to świadomość własnej wartości i wiara w swoje umiejętności. W dzisiejszym świecie to cecha niezbędna aby dostać pracę, wynegocjować korzystny kontrakt czy zaprosić dziewczynę na randkę. Inni postrzegają nas tak, jak sami myślimy o sobie. Jeśli widzisz siebie jako osobę atrakcyjną, zdolną i dynamiczną, to inni też tak będą o Tobie myśleć. Nasza pewność siebie została ukształtowana przez wychowanie, edukację, doświadczenia życiowe. Ale nie znaczy to, że nie można nad nią pracować i skutecznie ją zwiększać.

Pewności siebie można się nauczyć.

Jak być pewnym siebie?
Oto kilka praktycznych rad, które można wprowadzić od zaraz.

Wygląd ma znaczenie. Warto zainwestować w ubrania lepszej jakości, które dłużej Ci posłużą i zrobią lepsze wrażenie na innych. O pewności siebie świadczy też postawa i sposób chodzenia. Okazuje się, że nasze babcie miały rację upominając: „Wyprostuj się!”. Osoby znające swoją wartość nie garbią się, głowę trzymają wysoko i patrzą zdecydowanie przed siebie. Chcesz poprawić swoją postawę? Ściągnij lekko barki do tyłu, a klatkę piersiową wypnij do przodu. Pewni siebie chodzą szybciej i energiczniej niż pozostali, ciągle spieszą się na jakieś spotkanie, biznesowy lunch czy kolację. Więc nawet jeśli nie jesteś spóźniony, przyspiesz kroku i natychmiast poczujesz się pewniej. Duże znaczenie ma także Twój głos. Mów spokojnie, z opanowaniem i obniżonym tonem – będziesz brzmiał bardziej wiarygodnie. Warto pamiętać aby podczas rozmowy nie krzyżować rąk, ponieważ oznacza to postawę zamkniętą wobec naszego rozmówcy. Staraj się uśmiechać jak najczęściej. Nie unikaj kontaktu wzrokowego, ale też nie przesadzaj ze zbyt długim patrzeniem prosto w oczy – dla innych może to być krępujące.

Codzienne ćwiczenia pozwolą Ci zwiększyć pewność siebie. Wysiłek fizyczny daje dużo energii i poczucie, że robisz coś dla siebie. Regularne uprawianie sportu to sposób na doskonalenie siebie. I wcale nie chodzi tu o ulepszanie swojej sylwetki, choć jest to bardzo przyjemny efekt uboczny. W sporcie najważniejsze jest wyznaczanie sobie kolejnych celów. Dlatego zwiększaj dystans podczas biegania, dokładaj ciężary do sztangi, pływaj dłużej.

Jak być pewnym siebie?

Dla poprawy samooceny ważna jest siła pozytywnego myślenia. Zawsze skupiaj się na dobrych stronach swojego wyglądu, charakteru i swoich umiejętnościach. Pozytywne myślenie o sobie to nie wszystko. Warto zacząć dostrzegać zalety innych ludzi i im o tym mówić. Plotkowanie i obrażanie innych to tak naprawdę wynik negatywnego nastawienia do samego siebie. Zacznij komplementować i widzieć w ludziach to, co w nich najlepsze a już niedługo będziesz mógł dostrzec to w sobie.

Walcz z błędnymi przekonaniami. Im szybciej przestaniesz myśleć, że kobiety spotykają się tylko z bogatymi facetami, sukces jest tylko dla wybranych i żadna piękna dziewczyna nigdy na Ciebie nie spojrzy, tym lepiej. To tylko obiegowe opinie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Twoja wartość jest niezależna od stanu konta czy posiadanego samochodu.

Zmierz się ze swoim strachem. To najlepszy sposób na natychmiastową poprawę swojej samooceny. Zaryzykuj i zrób coś, czego się boisz. Zaproponuj randkę najładniejszej koleżance z pracy, skocz na bungee, obejrzyj horror, który zawsze Cię przerażał. Szybko i skutecznie zwiększysz swoją pewność siebie.

Wyznacz sobie cel. Może w końcu nauczysz się gotować? Albo pójdziesz na kurs nurkowania? Założysz własny biznes? Skup się na swoim postanowieniu i zacznij go spełniać. Kiedy uda Ci się osiągnąć swoje zamierzenie poczujesz wielki przypływ pewności siebie i nie będzie dla Ciebie zadań niemożliwych.

źródło: MenSite.pl


ZAWSZE
1. Koncentruj się na swoich mocnych stronach i patrz na siebie w najlepszym świetle.
2. Bądź sobą i podkreślaj swoją wartość.
3. Przestań porównywać siebie do innych, ponieważ ta druga osoba może nie mieć czegoś, co Ty posiadasz i vice versa.
4. Wierz w to co mówisz i robisz.
5. Mów pomału, spokojnie, grzecznie i wiarygodnie.
6. Słuchaj innych i szanuj ich punkt widzenia.
7. Akceptuj swoje błędy, pomyłki i przepraszaj jeżeli się myliłeś.
8. Jeżeli chcesz z kimś dyskutować na dany temat, wcześniej upewnij się że masz odpowiednią wiedzę do dyskusji na ten temat.
9. naucz się dobrze dobierać kluczowe słowa, jeśli chcesz wyrazić swoje myśli.
10. Odrzuć swoje obawy, one nie pomogą Ci w żaden sposób polepszyć sytuacji.
11. Wykonuj świadomie swoje obowiązki.
12. Bezpośrednio dąż do sedna sprawy.

NIGDY
1. Nie ustępuj, jeżeli czujesz że masz rację.
2. Nie udawaj, że wiesz coś na dany temat, jeżeli nie wiesz.
3. Nie pokazuj swojej niewiedzy.
4. Nie oczekuj współczucia od innych, będzie to oznaką Twojej słabości.
5. Nie bój się wyrażać swojego punktu widzenia.
6. Nie reaguj gwałtownie, gdy ktoś coś powie, pomyśl dwa razy zanim coś powiesz.

PAMIĘTAJ:
1. Od nikogo nie oczekuje się aby wszystko wiedział. Nie ma nic złego w tym, że uczysz się nowych rzeczy, nawet od młodszych.
2. Praktykuj ćwiczenia oddechowe, to pomoże Ci się uspokoić.
3. Trenuj mówienie na wprost lustra, to pomoże Ci wypraktykować sposób bycia i nabierzesz dobrych manier.
4. Gdy inni mówią o Tobie rzeczy, które nie są prawdą, rzuć im wyzwanie i udowodnij, że się mylą.
5. Jesteś pewny siebie tylko w takim stopniu w jakim myślisz że jesteś.
6. Wystrzegaj się zbyt wyniosłej pewności siebie. Zbyt duża pewność siebie to już arogancja i jest równie zła jak nie posiadanie jej wcale. Więc uważaj…

PODSUMOWANIE:
1. Nikt nie może sprawić abyś czuł się gorszy bez Twojego przyzwolenia.
2. Dużo czasu musi upłynąć, abyś nauczył się nie oceniać siebie drugiego oczami.
3. To nie to kim jesteś przytrzymuje Cię w działaniu, ale to kim myślisz, że nie jesteś.
4. Musisz nauczyć się być swoim najlepszym przyjacielem, ponieważ zbyt łatwo wpadasz w pułapkę bycia swoim największym wrogiem.
5. Kiedykolwiek myślisz, że możesz, albo nie możesz – masz rację.
6. Jeżeli Twój wewnętrzny głos mówi Ci, że „nie umiesz malować”, wtedy całym sobą uwierz, że możesz i głos zamilknie.

Pewność siebie wyzwoli Cię od wszelkich wątpliwości. Uczucie zaufania i wiary w siebie da Ci siłę i wiele możliwości. Sprawi, że będziesz swoim najlepszym przyjacielem. Ważne jest, abyś zrozumiał siebie i poczucie własnej wartości. Oto jak zbudować pewność siebie.

pobierz: K.Korzeniowski Jak być pewnym siebiedodajdo.com

1 komentarz:

  1. Przeczytałem cały artykuł i przyznaję, że skłonił mnie on do refleksji.

    OdpowiedzUsuń